من علاقه خیلی زیادی به متن باز و تکنولوژی و دنیای مربوط بهش دارم و چند وقتی هم هست به طور کامل سعی میکنم برنامه هایی که پولی بابتشون پرداخت نمیکنم متن باز باشن و نه کرک شده یا حتی رایگان!

شاید خیلی ها دلایلی مربوط به استفاده از تکنولوژی های متن باز ارائه کرده باشن. ولی شاید بد نباشه من هم دلایل خودمو بنویسم شاید یه بار یه نفر استفاده کرد!

  • عموما رایگان هستن! البته یک سری هم هستن که در ازای کار خاصی پولی میگیرن مثلا به ازای اشتراک ویژه برای کار های تخصصی تر یا استفاده های بیشتر!
  • امکان بررسی کد برای بدافزار یا درپشتی. این مسئله بخش عمده ای از نگرانی در رابطه با حریم خصوصی رو توی دنیای متن باز از بین میبره. در حالی که سرویس های عمده دیگه تنها میگن امن هستیم و ما هم به عنوان مشتریشون مجبوریم که باور کنیم!
  • امکان یادگیری بیشتر از طریق مطالعه کد. خیلی پیش اومده من توی بخشی از پروژه هام گیر کردم و از طریق جستجوی اینترنتی هم به جایی نرسیدم ولی با مطالعه یه پروژه دیگه راه جدیدی رو پیدا کردم که گاهی از راهی که ممکن بود به ذهن خودم برسه هم بهتر بود.
  • توسعه نسبتا سریع تر. برنامه هایی که تحت متن باز منتشر میشن معمولا سریع تر توسعه پیدا میکنن و اگه هم باگی توشون پیدا بشه سریع تر رفع میشه.
  • دارای روح همکاری! توی دنیای متن باز این فلسفه حاکمه که هر برنامه نویس یا طراح یا توسعه دهنده یا هرچی میتونه به بقیه کمک کنه و این شخص میتونه هر کسی باشه و لزوما نباید همکارش توی شرکت باشه و کمکش از سر وظیفه. میتونه یه شخص کاملا ناشناس باشه.
این مسائل شاید زیاد بزرگ جلوه نکنن ولی همین موارد و یک سری موارد دیگه باعث میشه دنیای متن باز توسعه ای خیلی بهتر از دنیای متن بسته داشته باشه و دردسر های مربوط به اون رو هم مثل لایسنس ها و پتنت ها که چند ساله کاملا به مسخره بازی تبدیل شدن رو نداره.